Czym jest Furry?


 

Furry, znane w Polsce również jako „Futrzaki”, jest ciągle rosnącą i zyskującą na popularności subkulturą, będącą swego rodzaju odłamem bardziej znanej fantastyki. Głównym motywem tejże subkultury jest zainteresowanie zwierzętami – a dokładniej rzecz biorąc utożsamianiem się z takowymi. Przedstawiciele tejże grupy czują głęboką, duchową wieź ze światem fauny i starają się to uzewnętrzniać na różne sposoby.

 

Furry to twórczość

Sztuka, rzemiosło, muzyka, animacja, wydarzenia społeczne - wiele futrzaków jest  różnego rodzaju artystami, tworzącymi wszelkiego rodzaju dzieła sztuki, nawiązujące oczywiście do motywu subkultury. Istotnym elementem całej społeczności są również Fursuity – pieczołowicie przygotowywane kostiumy przedstawiające zwierzęce ja swojego właściciela – jego fursonę. 

 

Furry to akcje proekologiczne

Członkowie kultury furry nie tylko skupiają się na zabawie. Ze względu na swą więź emocjonalną ze zwierzętami, zarówno dzikimi jak i udomowionymi, organizują różnego rodzaju akcje mające na celu pomoc, a nawet ratowanie ich. W miarę możliwości starają się wspierać organizacje takie jak Greenpeace, schroniska dla zwierząt i akcje uświadamiające – zarówno poprzez promocje i informowanie, jak i finansowo. Wiele futrzaków przeznacza swe fundusze na taką dzialaność.

 

Furry to popkultura

Ta subkultura nie jest jedynie jakimś odległym, egzotycznym tworem. Jest ona obecna w kulturze popularnej od dawien dawna! Dobrze znane postacie z dziecięcych bajek, filmów animowanych, komiksów, literatury stanowią doskonały przykład zwierzęcych postaci antropomorficznych. Myszka Miki, Królik Bugs, Usagi Yojimbo, czy nawet bliższe naszemu sercu ikony takie jak Koziołek Matołek czy Smok Wawelski są doskonałym przykładem idei tej subkultury!

 

Furry to historia

Kultura futrzaków nie powstała z próżni. Odzwierciedla ona pragnienia ludzi by posiadać zdolności i siłę zwierząt, które tkwią w nas od zarania dziejów. Czy będą to egipscy bogowie o głowach zwierząt, czy totemiczne duchy rdzennych amerykanów i aborygenów – wszystkie te głęboko zakorzenione elementy ludzkiej kultury stanowią historyczne fundamenty Furry!

 

Furry to zabawa!

Futrzaki uwielbiają się bawić jak każdy! Organizują imprezy, spotkania i meetingi. Lubią potańczyć, pograć we wszelkiego rodzaju gry. Fursuiterzy uwielbiają wywoływać uśmiech na twarzach przechodniów i dzieci. Furry to bycie trochę dzikim i pozwolenie sobie na odrobinę wesołego szaleństwa ;3